videa česky

 

Pravidla války

Ano, i válka má pravidla.

videacesky.cz/video/pravidla-valky

 

Úpadek

Krátký postapokalyptický snímek, v němž vypravěč uvažuje nad tím, co vedlo ke konečné zkáze lidské společnosti.

videacesky.cz/video/upadek

 

Přetvořen

 Další animovaný film od Davida Armsbyho, v jehož hlavě se zrodila utopie ve městě Autodale (Být krásní, Žádné příšery). Tentokrát nám představí malého robota, který se probudí mnoho let po nevysvětleném konci lidstva. Hnán pouze vzpomínkami na svého stvořitele bloudí rozkvetlými ruinami a pátrá po odpovědích...

videacesky.cz/video/pretvoren

 

Zkrácená historie světa

 Za doprovodu veselých tónů si v necelých dvaceti minutách projdeme světovou historii od samotného vzniku vesmíru až po současnost. Tento počin má na svědomí nenapodobitelný YouTuber a muzikant Bill Wurtz, který má na svém kanále hromadu kratších a nepochybně i bizarnějších videí v podobném stylu. V roce 2016 dokonce získal ocenění Shorty Award. Snad nikoho nepřekvapuje, že se stal vítězem kategorie o největší podivnost.

videacesky.cz/video/zkracena-historie-sveta

 

Špinavá ropa

 Nigérie se nachází na jednom z největších ropných nalezišť na světě, ovšem její obyvatelé z těžby ropy nemají kromě znečištěných vodních toků skoro nic. Důsledkem jsou krádeže ropy, černé rafinerie, boje mezi armádou a polovojenskými skupinami a sabotáže ropovodů, což má v důsledku obrovský negativní vliv na místní životní prostředí. Kanál VICE stanice HBO se vydal přímo na místo zjistit více.

videacesky.cz/video/spinava-ropa

 

Mýtus národní identity

(výroba globálního občana z dílny New York Times)

 Teprve v nedávné historii se po celém světě rozšířila myšlenka národních států. YouTube kanál New York Times vysvětluje, kde se tato myšlenka vzala, jak nás ovlivňuje a proč je dnes tak aktuální.

videacesky.cz/video/mytus-narodni-identity

 

Nová kniha pro děti: Bachař Cyril

 Sean Lock v dalším útržku z televizního pořadu 8 Out of 10 Cats tentokrát představí svoji novou knihu pro děti o bachaři Cyrilovi.

videacesky.cz/video/nova-kniha-pro-deti-bachar-cyril

 

Dystopické fikce: Jak vám příběhy mění myšlení

 Knihy 1984 a Konec civilizace aneb Překrásný nový svět určitě znáte. V dnešním videu se dozvíte, jaký je mezi nimi rozdíl a v čem jsou si naopak podobné. Krom toho také zjistíte, co můžete dělat, abyste se jejich temné budoucnosti vyhnuli.

videacesky.cz/video/just-write-dystopicke-fikce-jak-vam-pribehy-meni-mysleni

 

Policie vám při útoku nepomůže

 Toto video vypráví šokující příběh Joa Lozita, kterého ráno v metru napadl zdrogovaný šílenec, který během předchozích 28 hodin pobodal několik dalších lidí. Ačkoliv byla policie poblíž, žádné pomoci se nedočkal. A co následovalo dál, bylo snad ještě více šokující.

videacesky.cz/video/policie-vam-pri-utoku-nepomuze

 

Očkování

 V tomto extra dlouhém díle se John Oliver zaměří na problém očkování. Někteří lidé očkování odmítají a tím ohrožují nejen své děti, ale i své okolí. Avšak John se v tomtu videu zaměří i na osoby, které odmítají klasický očkovací kalendář a jednotlivá očkování oddalují. Opravdu se máme čeho bát?

videacesky.cz/video/last-week-tonight-ockovani

 

Naprosto přírodní očkování

 V této reportáži nám satirická show The Beaverton představí novou strategii kanadských lékařů, jak přimět rodiče k naočkování jejich dětí.

Goop je lifestylová společnost vlastněná americkou herečkou Gwyneth Paltrow, která šíří rady pro alternativní a "new age" styl života.

videacesky.cz/video/naprosto-prirodni-ockovani

 

Jak fungují čárové kódy

 Ať už si kupujete jakékoliv zboží, téměř vždy naskenujete jeho čárový kód. Ale jak tato čísla vznikají a jak čárové kódy vlastně fungují?

videacesky.cz/video/jak-funguji-carove-kody

 

Smrtící barvy

 Když bylo objeveno radium, stalo se rychle běžnou přísadou do kosmetiky a dalších výrobků. Mnohem později se přišlo na škodlivost tohoto prvku. Naneštěstí nejde jen o radium, které bylo využíváno jako barevný pigment, ale ukázalo se, že ve skutečnosti ubližuje. J. V. Maranto představí další takové případy, nejen z dávné historie.

videacesky.cz/video/smrtici-barvy

 

Jak vaše tělo odbourává léčiva?

 Přemýšleli jste někdy o tom, co se děje s práškem proti bolesti po tom, co jej spolknete? Céline Valéry nám proces odbourávání léčiva vysvětlí v tomto videu.

videacesky.cz/video/jak-vase-telo-odbourava-leciva

 

Máslo vs. Margarín

 Jaký je rozdíl mezi máslem a margarínem? Je jedno zdravější než druhé? V současné době je máslo velmi diskutovaným tématem a mnoho lidí začíná vyhledávat různé levnější alternativy, a proto se Mitchel rozhodl některé z nich nám trochu přiblížit.

videacesky.cz/video/maslo-vs-margarin

 

Plastové oceány

Za 30 let může být v oceánech více plastů než ryb. Každou minutu vysypeme do oceánů jedno popelářské auto plné plastů. Není na čase to zastavit?

videacesky.cz/video/plastove-oceany

 

Neděle s Lubachem:

 

Cenzura

Minulou neděli za pět minut deset začala NPO3 vysílat novou řadu Neděle s Lubachem. V prvním díle se zaměřili na způsoby, kterými se Evropa brání šíření falešných zpráv.

videacesky.cz/video/nedele-s-lubachem-cenzura

 

BYE BYE Facebook

 Arjen Lubach se sice do Facebooku už jednou obul kvůli selektivnímu zobrazování zpravodajských informací, ale tentokrát se zaměřil na data, která o nás Facebook má a způsoby, jakými je získává. Na řadu postupně přijde Cambridge Analytica, žádost Facebooku o poskytnutí údajů pacientů a síťový efekt.

videacesky.cz/video/nedele-s-lubachem-bye-bye-facebook

 

Falešné zprávy z Ruska

 Podle nizozemského tisku by se mohlo zdát, že Nizozemsko zasáhla záplava falešných zpráv z dílny ruských trollů. Je však třeba se jich bát? Nebo se musí Nizozemsko začít opravdu snažit, aby stálo Putinovi za pozornost?

videacesky.cz/video/nedele-s-lubachem-falesne-zpravy-z-ruska

 

Zvláštní vzdělávání

Zvláštnosti nizozemského systému základních škol.

videacesky.cz/video/nedele-s-lubachem-zvlastni-vzdelavani

 

Drony

 Technika se řítí mílovými kroky vpřed a zákony mnohdy zaostávají. Drony získávají na popularitě, ale ne každého napadne, že jejich používání může být omezeno zákonem. Aby zjistili, co se smí a co už je za čárou, pořídili si v redakci Neděle s Lubachem vlastní dron a vydali se natočit nizozemský parlament. Vyšetřování na sebe nenechalo dlouho čekat a přineslo zajímavé výsledky.

videacesky.cz/video/nedele-s-lubachem-drony

 

Válečný zákon

 V Nizozemsku začne od ledna platit nový zákon o informačních a bezpečnostních službách, který má tajným službám mimo jiné pomoci v boji s terorismem. Ne všichni však tento zákon vítají. Kritici se obávají přílišných zásahů do soukromí občanů a zpochybňují i efektivnost honby za větším množstvím informací.

videacesky.cz/video/nedele-s-lubachem-vlecny-zakon

 

Válečný zákon #2

 První díl o Vlečném zákoně zakončil Arjen výzvou k podepsání petice, která iniciovala referendum o Wivu. Jak to s peticí dopadlo a jak se k referendu staví nizozemští politici je námětem tohoto dílu.

videacesky.cz/video/nedele-s-lubachem-vlecny-zakon-2

 

Černý Petr

 Mikuláš (Sinterklaas) patří v Nizozemsku k největším událostem roku. Do země připlouvá první sobotu po svatém Martinovi a na parníku s sebou ze Španělska veze dárky pro děti, bělouše Ameriga a skupinu pomocníků tzv. Černých Petrů (Zwarte Pieten). Spolu s nimi pak baví nizozemské děti až do pátého prosince, kdy jim roznesou dárky, a potom se nenápadně vytratí zpět do Španělska. Každý rok má jedno město tu čest hostit příjezd národního Mikuláše. Letos padla volba na fríské Dokkum, město na severu Nizozemska. Součástí oslav připlutí svatého muže je přivítání starostou a tradiční průvod městem, při kterém Černí Petři baví děti akrobatickými kousky a hází jim sladkosti. Jakmile je Mikuláš v Nizozemsku, dávají děti boty ke krbu a věří, že Černý Petr v noci proleze komínem a nechá jim tam malý dárek.

Postava Černého Petra však budí kontroverze. Pobyt Mikuláše v zemi tak vždy provázejí protesty odpůrců tradičního pojetí Černého Petra i odpůrců jeho korektnějších variant. Každý rok s sebou přináší nové pokusy o zklidnění situace – od nahrazení Černých Petrů Umouněnými či Duhovými až po změnu jejich kostýmů – a nové problémy.

videacesky.cz/video/nedele-s-lubachem-cerny-petr

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Carpe diem

Robin Williams: Užívej dne! (Melodysheep)

Nedávno to byly tři roky, co zemřel jeden z velkých herců, Robin Williams. Toto video bylo vytvořeno kanálem Melodysheep, který tímto uctil jeho památku. Scény ve videu jsou z filmů: Společnost mrtvých básníků (Dead Poets Society), Táta v sukni (Mrs. Doubtfire), Jak přicházejí sny (What Dreams May Come) a Hook.

videacesky.cz/video/robin-williams-uzivej-dne-melodysheep

 

hudební zajímavost:

 

Hudební nástroje z ledu – splněný sen

 Z ledu se dá vytvořit leccos. Ale věděli jste, že se z něj dají vyrobit i funkční hudební nástroje a zahrát s nimi potom třeba celý koncert? Více se dozvíte v tomto videu.

videacesky.cz/video/hudebni-nastroje-z-ledu