Střední Evropa v plánech NATO

 
V zemích střední a východní Evropy zabouřily vášně v souvislosti s jejich postavením a rolí v Evropské unii a v NATO. Obyvatelé ČR podepisují petici na vystoupení z EU. Obyvatelé sousedního Slovenska jsou znepokojeni vojensko-politickými hrátkami NATO na jejich území. 
 
 
 
 
Nedávno zveřejněná myšlenka o posílení přítomnosti NATO v okolí Bratislavy má však mnohem nebezpečnější charakter. Podle slovenského ministra obrany by se mělo jednat o koordinační skupinu (velitelské centrum) NATO. Bude-li „nutno“, může zde taková skupina zajistit rychlé rozvinutí operativních sil NATO. Od toho je potom jen krok do úplného vtažení Slovenska do jakékoliv vojenské avantýry vymyšlené Bruselem a Washingtonem. Třeba na Ukrajině nebo v Sýrii na ochranu „umírněné opozice“. Znamenalo by to nejen úplnou ztrátu suverenity Slovenska, ale i plnou účast ve válce za cizí a vzdálené zájmy. Podobně jako Slovensko může dopadnou kterýkoliv stát střední a východní Evropy. 
 
Před několika dny se objevila informace o otevření nového střediska NATO pro boj s terorismem a špionáží v Krakově. Účastní se Polsko, ČR, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Německo, Litva, Itálie, Rumunsko a Maďarsko za vedení Polska a Slovenska. Středisko se představuje jako „jasný signál Moskvě“. Část objektů centra bude ve slovenské Lešti. 
 
Rada NATO již má schválený plán vytvořit na Slovensku a v Maďarsku dvě nové štábní buňky. Vedle již existujících v Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku, Bulharsku a Rumunsku to budou dvě další velitelská centra. Zdvojnásobí se počet členů (až 40 tisíc) sil rychlého nasazení na východní a jižní hranici NATO. V říjnu zde proběhne cvičení s třiceti tisíci vojáky ze třiceti států. 
 
Slováci se různě brání, staví překážky proti vojenské technice aliance na cestách a organizují masové protesty proti Bruselu a Washingtonu. Podle Deutsche Welle je proti vybudování základen v zemi a v celé střední Evropě 74 % Slováků. 
 
Naposled byly ve střední Evropě takové protesty proti aktivitě NATO v roce 1999 při jeho válečné operaci proti Jugoslávii. Tehdy ještě nebyly tyto země v NATO. Pokud tři čtvrtiny občanů Slovenska vystupuje proti NATO, jak může slovenská vláda zdůvodnit setrvání země v této alianci? 
 
Převzato z Fondsk.ru 
 
 

 

 
NATO s naši obranou nepočítá
 
Exkluzivně: Americká útočná doktrína „Steel Rose“ je v Česku! Novela branného zákona je legislativní přípravou k nuceným pracím žen a invazi NATO na východ Evropy. Pravý cíl dragounské jízdy odhalen! S obranou naší země už nová doktrína vůbec nepočítá!
 
 
 
Kto v skutočnosti ovláda NATO?
 
Holandská vláda padla pre  účasť ich vojenskej misie v Afganistane a dúfajme, že rozkol  holandského parlamentu kvôli stiahnutiu ich vojakov   je  znamenie, že si Európa  konečne uvedomí kto sú skutoční  teroristi.